Decku děcku na Déčku

Školy zavřené, děcka lehce marodné, tak jsem s nimi sledoval ČT:D a najednou BUM FOLKLOR. Úplně jsem se opotil při vzpomínce na to jak jsem tam před pár lety viděl Honzu Ondera učit jeho verzi „lidových tanců„.

Múzárium aneb Všechny múzy světa – díl 8/10 „Folklor“

Napřed letem světem úvod s českými muzeáliemi (vzadu na stěně visel Joža Úprka) Bára Vaculíková s dcerou tam ve variantě Hradištského kroje pohovořily a lehce zazpívaly, a pak tam přišel Ondra… (hrklo ve mě že Onder) Studénka z VUS Ondráš, a aby tam ukázal verbuňk.

Něco málo tam po dolňácky zacifroval a pak přešel na maďarský verbunk. To byl můj wtf! moment, kde mi naskočil flashback se vzpomínaným Honzou Onderem. To jsem napřed nechápal, ale pak jsem pochopil, že šlo o oslí můstek na stepařský vstup Kuby Kočího, jakože reprezentant zahraničního folkloru. Pak si tam dali betl na hudbu toho druhého a to bylo vše.

Jako jo, nebylo to pro etnopuristu, ale pro děti, a byl bych teda radši, kdyby místo maďarů tam ukázali třeba rozdíl mezi českým a moravským folklorem, ale zas chápu že chtěli ukázat něco atraktivního a nepadlo tam vlastně nic, co bych mohl rozporovat.

Nakonec jsem byl rád, že fakt nesleduju aktéra Stardance, který by při „verbuňku“ rukama šruboval žárovky, ale mělo to rozhodně blíž k filmům Karola Plicky. A za to Déčku děkuju.